Фудбалерките во Шпанија издејствуваа повисоки плати

Фудбалерките во Шпанија издејствува зголемување на платите и го прекинаа штрајкот, соопшти денеска раководното тело (ФПФ) на женскиот фудбал во оваа земја.

Фудбалерките стапија во штрајк на почетокот на овој месец, откако не успеаја да постигнат договор со раководството на Лигата за подобри услови и повисоки плати.

Штрајкот вроди со плод и двете страни сега постигнаа договор.

„Посветеноста и пожртвуваниот напор на клубовите за време на преговарачкиот процес дадоа темелен придонес преку потребното мирно сценарио, без, притоа, да се изгуби од вид одржливоста на натпреварувањето“, соопшти ФПФ.

Двете страни потпишаа договор со важност во следните три години кој предвидува сегашната минимална плата од 16.000 евра да се зголеми на 21.000 евра за претстојната сезона, додека минималната плата во сезоната 2024/25 ќе изнесува 22.500 евра, а 23.500 евра во сезоната 2025/26.

Штрајкот дојде во време кога шпанскиот женски фудбал ја освои светската титула, а потоа влезе во хаос по скандалот со претседателот на Фудбалската федерација на Шпанија, Луис Рубијалес, кој на церемонијата на доделувањето на златните медали ја бакна в уста репрезентативката Џенифер Хермосо, без нејзина согласност.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Некој селанец сакал да ја помине реката со трактор, ама не знаел колку е длабока.
Здогледал некоја русокоса покрај патот.
- Невесто, рекава длабока е?
- Не!
Тргнал овој низ...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1791.- Роден е Мајкл Фарадеј, англиски физичар и...
1792.- Во екот на војната со контрареволуцијата...
1862.- Американскиот претседател Абрахам Линколн...
1933.- Во Париз почна Светскиот младински...