Бразилецот Филипе Луис ја заврши кариерата

Поранешниот бразилски фудбалски репрезентативец Филипе Луис на 38-годишна возраст стави крај на кариерата во која настапи на 44 натпревари во националниот дрес, а најголемите успеси на клупски план ги постигна како играч на Атлетико Мадрид и Фламенго.

„Тоа беше тешка одлука. Оние кои ме познаваат, знаат дека на моето семејство и на пријателите им говорев дека сакам да играм до 45. година, но, за жал, тоа нема да биде можно“, наведе Луис во видеопорака која ја објави неговиот клуб Фламенго.

Својот последен натпревар во кариерата ќе го одигра в недела против Кујаба во рамки на бразилското првенство.

„Сакам да го затворам ова поглавје и да почнам нова фудбалска приказна“, порача Луис, кој во својата кариера освои шест трофеи во дресот на Атлетико Мадрид и четири во дресот на Фламенго.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Релативно срамежлив дечко отишол во кафич со другарите и откако се напиле по една пијачка овој собрал сили и и пришол на некоја од девојките, прашувајќи ја дали може да ја части...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по претежно суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен....
Верски календар
На денешен ден
280.- Роден е римскиот цар Флавиј Валериј...
1617.- Меѓу Шведска и Русија е склучена спогодба...
1807.- Роден е американскиот писател Хенри...
1844.- Домениканска Република се одвои од Хаити,...