Артета: Арсенал против Лутон покажа квалитет кога беше најпотребно

Тренерот на Арсенал, Микел Артета ги искажа своите впечатоци по синоќашната победа над Лутон во натпреварот од 15. коло на англискиот фудбалски шампионат.

„Топчиите“ на гостински терен победија со 4:3, победничкиот гол го постигнаа во седмата минута од судиското надополнување.

- Знаевме дека тука ќе има голема битка. Арсенал си ја отежна задачата со примените голови. Духот на тимот, начинот на кој се боревме, ги покажавме нашите најдобри квалитети во вистинските моменти и не се предававме. Ова го покажавме и денеска добивме награда. Понекогаш треба да му дадете признание на противникот. Огромен комплимент за Лутон, тоа беше тежок натпревар. Денес сум навистина среќен тренер, изјави Артета за „Би-би-си“.

Во поредокот во Премиер лигата, Арсенал е лидер со 36 бодови, Ливерпул има 31, Манчестер сити 30. Лутон е на 17. место со 9 бода.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Релативно срамежлив дечко отишол во кафич со другарите и откако се напиле по една пијачка овој собрал сили и и пришол на некоја од девојките, прашувајќи ја дали може да ја части...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по претежно суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен....
Верски календар
На денешен ден
280.- Роден е римскиот цар Флавиј Валериј...
1617.- Меѓу Шведска и Русија е склучена спогодба...
1807.- Роден е американскиот писател Хенри...
1844.- Домениканска Република се одвои од Хаити,...