Гвардиола ќе се пензионира доколку Сити освои тројна круна

Тренерот на Манчестер сити, Пеп Гвардиола ќе ја заврши кариерата во 2024 година доколку тимот освои тројна круна.

- Ако ја освоиме тројната круна сезонава, ќе се повлечам. Тоа е сигурно. Знам дека е многу тешко. Имаше многу неверојатни тимови во Англија, но само Манчестер јунајтед предводен од Сер Алекс Фергусон, како и ние го направиме тоа, изјави Гвардиола за „Дејли мејл“.

Минатата сезона Манчестер сити ја освои Премиер лигата, ФА Купот и Лигата на шампионите. Тимот стана втор во Англија по Манчестер Јунајтед кој постигна тројна круна, а Гвардиола стана првиот тренер во историјата со две тројни круни. Првата му беше со Барселона во сезоната 2008/09.

Договорот на 52-годишниот тренер со Сити истекува во летото 2025 година.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Релативно срамежлив дечко отишол во кафич со другарите и откако се напиле по една пијачка овој собрал сили и и пришол на некоја од девојките, прашувајќи ја дали може да ја части...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по претежно суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен....
Верски календар
На денешен ден
280.- Роден е римскиот цар Флавиј Валериј...
1617.- Меѓу Шведска и Русија е склучена спогодба...
1807.- Роден е американскиот писател Хенри...
1844.- Домениканска Република се одвои од Хаити,...