Хоџсон во стабилна состојба откако му се слоши на тренинг

Здравствена состојба на највозрасниот тренер во Премиер лигата, Рој Хоџсон, е стабилна, откако на 76-годишниот стратег на лондонски Кристал Палас му се слоши за време на вчерашниот тренинг и итно беше пренесен во болница, пренесуваат британските медиуми.Поради возраста, но и слабите клупски резултати на Кристал Палас оваа сезона под водство на Хоџсон, медиумите наведуваат дека клупското раководство наскоро ќе објави смена на тренерското место.

На местото на Хоџсон треба да седне 49-годишниот Австриец Оливер Гласнер, чиј последен ангажман беше во Ајнтрахт Франкфурт, а претходно во кариерата ги тренираше Риед, ЛАСК и Волфсбург. Гласнер со Ајнтрахт ја освои Лига Европа во сезоната 2022/23.

Хоџсон во својата долга тренерска кариера, која почна во 1976 година, предводеше бројни клубови, а беше и селектор на Англија и Финска.

На клупата на Кристал Палас се врати во 2023 година, откако седеше на клупата на лондонскиот клуб и во периодот од 2017 до 2021 година.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Црногорецот му раскажува на внукот како на времето храбро се бореле со Турците.
- "Ми ка соколови низ Цетиње, а Турци ка пизде за нама"
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
- Денеска е Ден на Царинската служба на Република...
1629.- Роден е холандскиот астроном, математичар...
1685.- Умре англискиот писател Томас Отвеј, чии...
1759.- Умре германскиот композитор Георг Фридрих...