Милан ќе гради нов стадион со капацитет од 70.000 седишта

Сопствениците на седумкратниот европски првак Милан најавија изградба на нов стадион со цел „Росонерите“ да можат рамноправно да се натпреваруваат со елитните клубови на континентот.Говорејќи на лондонскиот „Financial Times Business of Football Summit“, извршниот директор на Милан, Гери Кардинале, најави дека клубот ќе добие „нов дом со 70.000 седишта“.

„Тоа би требало да биде добро не само за Милан, тоа би требало да биде добро за Италија и за Серија А“, рече Кардинале.

Милан и градскиот ривал Интер веќе подолго време размислуваат за преселба од култниот стадион „Сан Сиро“, кој е во сопственост на локалните власти, и изградба на сопствени одвоени стадиони на периферијата на Милано.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Црногорецот му раскажува на внукот како на времето храбро се бореле со Турците.
- "Ми ка соколови низ Цетиње, а Турци ка пизде за нама"
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
- Денеска е Ден на Царинската служба на Република...
1629.- Роден е холандскиот астроном, математичар...
1685.- Умре англискиот писател Томас Отвеј, чии...
1759.- Умре германскиот композитор Георг Фридрих...