Реал против Сити во четвртфиналето на Лигата на шампионите

Двајца од најголемите фаворити во Лигата на шампионите – актуелниот освојувач на трофејот Манчестер Сити и најтрофејниот клуб на турнирот, Реал Мадрид ќе се сретнат во четвртфиналето, одлучи денешната ждрепка во Нион.

Победникот од оваа двојка во полуфиналето ќе се сретне или со Арсенал или со Баерн Минхен.

Екипата на Атлетико Мадрид, која во претходната фаза го елиминира Интер, ќе игра во четвртфиналето против Борусија Дортмунд, а Пари Сен Жермен и Барселона ќе спорат меѓу себе за пласман во полуфиналето.

Минатата сезона „граѓаните“ во полуфиналето ги совладаа „белите“ со вкупен резултат 5:1. Една година претходно, двата тима се сретнаа во иста фаза, но тогаш победник беше „кралскиот клуб“. Така, тоа ќе биде трета сезона по ред како Манчестер Сити и Реал Мадрид се среќаваат во нокаут фазата од Лигата на шампионите, како и четврта меѓусебна средба во претходните пет години.

Најдобриот стрелец на Баерн, Хари Кејн ќе се врати во Лондон за пресметката со Арсенал. Минатата сезона Баварците беа тие кои ги елиминираа „топчиите“ по успехот со вкупен резултат 10:2 во осминафиналето. Во досегашните 12 средби, Баерн победи седум пати, наспроти само три триумфи на Арсенал.

Првите натпревари од четвртфиналето ќе се играат на 9 и 10 април, а реваншите се една недела подоцна - на 16 и 17 април. Полуфиналните натпревари се на 30 април/1 мај и 7/8 мај, а финалето на Вембли е закажано за 1 јуни.

Ждрепка за четвртфиналето на ЛШ:

Арсенал - Баерн Минхен

Атлетико Мадрид - Борусија Дортмунд

Реал Мадрид - Манчестер Сити

Пари Сен Жермен - Барселона

Ждрепка за полуфинале:

Атлетико Мадрид/Борусија Дортмунд – ПСЖ/Барселона

Арсенал/Баерн Минхен - Реал/Манчестер Сити.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Си живеел Тарзан во џунгла среќно 25 години и попатно си се задоволувал со дупки во дрвата. Додека еден ден тој си правел што си правел со еден даб, го нашла Џејн и целата се...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1813.- Во Лајпциг е роден Рихард Вагнер,...
1819.- Парниот брод "Савана", изграден во...
1885.- Во Париз умре Виктор Иго, француски...
1918.- Германските воени авиони го бомбардираа...