Енрике: Прекрасно е чувството кога гледате како вашиот тим ги прави среќни луѓето

Тренерот на ПСЖ, Луис Енрике го пофали својот тим по синоќешната победа (4:1) над Барселона во реваншот од четвртфиналето на Лигата на шампионите.

- Беше многу тешко да се игра против мојот поранешен тим, што многу ми значи. Но, како професионалец морам да ја работам својата работа и мислам дека денеска направив се што е можно за да имаме успех. Сега сме во полуфинале. Многу е тешко да се игра против Барселона. Тешко е на сентиментално и емотивно ниво. Не би сакал да играм премногу често против Барса. Но, мило ми е што поминав низ тоа. Детално го анализирав првиот натпревар и уште повеќе се уверив дека не заслуживме да загубиме. На реваншов играчите останаа самоуверени и продолжија да ги прават вистинските работи и покрај примениот гол. Гледањето на вашиот тим како ги прави луѓето среќни е најдоброто чувство на светот. Нема ништо подобро од ова. Ова чувство не може да се купи. Сега треба да се обидеме да стигнеме до финалето, изјави тренерот на ПСЖ.

Во полуфиналето Пари Сен-Жермен ќе се соочи со Борусија Дортмунд.

Другата полуфинална двојка ќе биде формирана вечер по одигрувањето на реваншите на средбите Манчестер сити – Реал Мадрид (3:3 прв натпревар) и Баерн – Арсенал (2:2 прв натпревар).Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Си живеел Тарзан во џунгла среќно 25 години и попатно си се задоволувал со дупки во дрвата. Додека еден ден тој си правел што си правел со еден даб, го нашла Џејн и целата се...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1813.- Во Лајпциг е роден Рихард Вагнер,...
1819.- Парниот брод "Савана", изграден во...
1885.- Во Париз умре Виктор Иго, француски...
1918.- Германските воени авиони го бомбардираа...