Нагелсман реши да му сврти грб на Баерн и да остане на чело на Германија

Германскиот фудбалски селектор Јулијан Нагелсман, кој е на чело од крајот на септември, го продолжи договорот до крајот на Светското првенство во 2026 година во САД, Мексико и Канада, соопшти во петокот германската фудбалска федерација.

Младиот стручњак беше изненадувачки отстранет од Баерн Минхен во март 2023 година, преземајќи ја репрезентацијата на земјата половина година подоцна. Неговиот договор беше првично до крајот на Европското првенство во Германија летово. Федерацијата му понуди да остане на чело на Бундестимот по престижните победи на контролните против Франција и Холандија минатиот месец.

Во меѓувреме, Баерн Минхен влегол во преговори со Јулијан Нагелсман за повторно преземање на Баварците од летото - 15 месеци откако беше отпуштен - но тренерот очигледно оставил лош впечаток за некои од раководството на најуспешниот германски клуб.

Агентот на тренерот вчера призна дека се водат преговори не само со Баерн Минхен, но на крајот, Нагелсман се решил да остане на чело на Германија.



Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Си живеел Тарзан во џунгла среќно 25 години и попатно си се задоволувал со дупки во дрвата. Додека еден ден тој си правел што си правел со еден даб, го нашла Џејн и целата се...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1813.- Во Лајпциг е роден Рихард Вагнер,...
1819.- Парниот брод "Савана", изграден во...
1885.- Во Париз умре Виктор Иго, француски...
1918.- Германските воени авиони го бомбардираа...