ФИФПРО поднесе тужба против ФИФА

Меѓународниот синдикат на професионални фудбалери (ФИФПРО), заедно со Англиската асоцијација на професионални фудбалери (ПФА) и Францускиот сојуз на фудбалери (УНПФ), кои се негови членки, поднесоа денеска правна тужба до судот во Брисел против ФИФА поради одржувањето Светското клупско првенство.Првото издание на проширеното светско клупско првенство со дури 32 учесници би требало да се одржи на крајот од следната сезона во САД, а на оваа идеја се спротивставуваат ФИФПРО и Сојузот на светски фудбалски лиги, кој, исто така, се закани со правна дејствија против ФИФА ако не разгледа своите планови за тоа натпреварување.

Бидејќи ФИФА и минатиот месец одби да ги разгледа промените, ФИФПРО презеде акција.

„Европските членки на ФИФПРО денеска поднесоа правна постапка против ФИФА оспорувајќи ја нејзината одлука за еднострано приспособување на меѓународниот календар на натпревари и особено одлуката за креирање и приспособување на распоредот на Светското клупско првенство 2025 година. Синдикатите на фудбалерите се убедени дека овие одлуки ги кршат нивните права, како и нивните здруженија според Повелбата за основните права на Европската унија и потенцијално го прекршуваат Законот за конкуренција на ЕУ“, објави ФИФПРО.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Жена му на Трпе родила близнаци.
Трпе на работа донел мекици да части, и колегите го прашуваат дали близнаците му се еднојајчани или двојајчани.
- А бе, едното е двојајчано, а...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1556.- Во Рим свечено е осветено грандиозната...
1606.- Роден е Харменсон ван Рајн Рембрант,...
1904.- Во Бадевалер умре Антон Павлович Чехов,...
1944.- Во Штип бугарските фашисти ја убија Вера...