Меси подготвен за полуфиналето со Канада на Копа

Капитенот на аргентинската фудбалска репрезентација Лионел Меси ќе биде подготвен за вечерашното полуфинале на Копа Америка против Канада во Њу Џерси, изјави селекторот на репрезентацијата Лионел Скалони.Меси се врати на теренот во четвртфиналето против Еквадор, откако го пропушти последниот натпревар од групната фаза поради повреда. Тој го одигра целиот натпревар, но изгледаше дека не е подготвен физички.

Триесет и седум годишната ѕвезда на Интер Мајами промаши пенал за време на настапите на стадионот Хјустон.

-Лео е добро, па ќе биде дел од натпреварот, ние сме мирни околу тоа, изјави Скалони на својата прес-конференција во понеделникот. Неговото ниво, продолжи селекторот, е добро, тој е клучен играч за нас.

Аргентина и Канада ќе се сретнат по втор пат на турнирот по воведниот меч во групата А, кој го добија светските шампиони со 2-0.

Сепак, Скалони најави дека овој пат тој и канадскиот тренер Џеси Марш ќе бараат „нешто различно“.

-Сите тренери се обидуваат да ги поправат грешките и да го повредат противникот, изјави 46-годишниот стручњакот. Секој мора да направи нешто различно. Ќе се обидеме да ја задржиме топката и да ги спречиме да играат во нивен стил, додаде Скалони.

Во меѓувреме, четвртфиналето на Аргентина против Еквадор, добиено на пенали, беше најгледаниот фудбалски натпревар на Копа Америка во историјата на Фокс спортс со 1,87 милиони гледачи во САД. Тоа е 482% повеќе гледачи од четвртфиналето на Копа Америка во 2021 година.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Жена му на Трпе родила близнаци.
Трпе на работа донел мекици да части, и колегите го прашуваат дали близнаците му се еднојајчани или двојајчани.
- А бе, едното е двојајчано, а...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1556.- Во Рим свечено е осветено грандиозната...
1606.- Роден е Харменсон ван Рајн Рембрант,...
1904.- Во Бадевалер умре Антон Павлович Чехов,...
1944.- Во Штип бугарските фашисти ја убија Вера...