Тролањето на Марсело

Репрезентативецот на Бразил, Марсело на воведниот натпревар на СП во Бразил против Хрватска го постигна првиот гол на овој Мундијал, кој водено беше авто-гол.

Марсело ја доведе Хрватска во водство уште во 10-та минута во сопствениот шеснаесетник откако не успеа да спречи топката да заврши во голот на Жулио Цезар, а ова беше прв пат во историјата едно СП да започне со авто-гол.

Подоцна Нејмар израмни на 1-1, но во второто полувреме Нејмар со гол од белата точка го доведе Бразил во водство од 2-1, а при истекот на 94-те минути, Оскар зголеми на 3-1, што беше и конечниот резултат во Сао Паоло.

Сепак, корисниците на социјалните медиуми се пошегуваа на сметка на Марсело и еве што напишаа за неговиот кикс во воведниот натпревар против Хрватска.