Неш по потпишувањето со Бруклин: Дурант е еден од најголемите играчи во НБА

Новиот тренер на Бруклин Нетс, Стив Неш го даде своето прво интервју како тренер на „мрежите“. 46-годишната легенда зборуваше за „ЕСПН“ за неговата нова улога, што е негово деби во кариерата, како и за разбирањето со двете големи sвезди на тимот – Кевин Дурент и Кајри Ирвинг.– Сакам да учам. Сакам да бидам дел од тим и да градам таков. Исто така, сакам да се натпреварувам. Овие состојки ме ставаат во позиција да бидам возбуден и да ја искористам оваа можност. Отсекогаш сум сакал да бидам тренер, изјави тој.

Во однос на Дурент, тој вели дека двајцата ја сакаат кошарката и со годините изградиле врска наставник-ученик, која датира уште од времето, кога ја завршувал кариерата.

– После тоа, трениравме заедно во салите на Голден Стејт. Мислам дека меѓу нас има доверба и заеднички карактер и јазик што се разви со текот на времето. Ова е дефинитивно најважната работа во овој случај. Кевин е еден од најголемите играчки, што некогаш сум ги видел, така што забележувањето на неговата самодоверба е навистина важно за мене. Кевин се опорави и се чувствува добро, барем така слушам. Тој сè уште минува низ процес на адаптација што ќе покаже колку е здрав. После толку тешка повреда, треба време да се прилагоди на ситуацијата. Тој минува низ таков процес во моментов, повторно да се навикнете на оздравената Ахилова тетива и да биде во чекор со барањата на распоредот на НБА, вели Неш.

Во однос на другата ѕвезда на тимот, Кајри Ирвинг, тој вели дека му е еден од омилените играчи.

– Кајри и јас имаме заедничка историја – тој е еден од моите омилени играчи. Поминавме неколку дена со него во салата во 2015 година, бевме во Њујорк. Постои разбирање и почит. Тој е плејмејкер, јас сум тренер. Возбуден сум што имам можност да го запознаам подобро и да го разберам неговиот начин на игра за да му помогнам да се подобрува, додаде Канаѓанецот.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот


- Што е храброст:
- Да му се посереш на комшијата пред врата, па да му заѕвониш и да му побараш тоалетна хартија.

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
- Меѓународен ден на штедењето.
1517.- Водачот на германските реформи Мартин...
1517.- Умре италијанскиот сликар Фра Бартоломео,...
1795.- Роден е англискиот писател Џон Китс, еден...