НБА очекува да собере најмалку милијарда долари за правото на прикажување натпревари на Интернет

Раководството на НБА-лигата размислува да го продаде правото за пренос на натпревари преку Интернет, објави „Front Office Sports“. Се очекува дека борбата за ексклузивни права ќе се одвива меѓу „Amazon“ и „Apple“.Наддавањето за правата за стриминг во НБА најверојатно ќе започне од една милијарда долари по сезона.

Во претстојните преговори за долгорочен телевизиски договор, НБА очекува вкупна сума од 50-75 милијарди долари.

Тековниот 9-годишен договор од 24 милијарди долари со „ESPN“ и „Turner Sports“ беше потпишан во 2014 година и стапи на сила во 2016 година. Истиот ќе истече по завршувањето на сезоната 2024/25.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Што им прави Кина на земјите што го признаваат Тајван?
- Џипсо ги прави.

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
- Национален празник на Нов Зеланд
1564.- Роден е англискиот писател Кристофер...
1665.- Родена е англиската кралица Ана, која...
1685.- Умре англискиот крал Чарлс Втори Стјуарт,...