Јончевски: Беше исклучително тешко, навивачите не вратија и победивме

Селекторот на македонската кошаркарска репрезентација, Александар Јончевски даде свој осврт на синоќешната победа (74:71) против Данска остварена по дополнителни пет минути.– Исклучително тежок натпревар. Имавме проблем да се кренеме. И на самото загревање мислевме дека работата е завршена бидејќи позначаен беше натпреварот против Норвешка кои имаа 2-0 кога дојдоа тука, додека Данска дојде со три порази. Притисокот беше на наша страна и тоа се виде на натпреварот. Погодуваа тешки шутеви што не беше карактеристично за нив на натпреварите од досегашниот циклус. Имавме проблеми под кошевите, но некако успеавме да се вратиме, иако не одеше ништо во наша полза, а тие имаа контрола на играта. Благодарение на навивачите успеавме да се вратиме. Им се заблагодарувам на сите во публиката, тука, во Гевгелија, бев две ипол години и можам да кажам дека денеска публиката беше најжешка, истакна Јончевски.

Ја истакна играта на Американецот со македонски пасош кој е новиот предводник на националниот тим.

– Ти Џеј Шортс претставува играч кој може да креира ситуација од непостоечки шанси. Шутираше, разигруваше, има пет украдени топки и е еден мотор на екипата како што може и да се забележи од неговиот клупски ангажман. Тој е едно скромно момче кој феноменално се вклопи во нашиот тим, потенцира селекторот.

Македонската репрезентација има максимални четири победи на исто толку средби во претквалификациите за Евробаскет 2025.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Што им прави Кина на земјите што го признаваат Тајван?
- Џипсо ги прави.

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
- Национален празник на Нов Зеланд
1564.- Роден е англискиот писател Кристофер...
1665.- Родена е англиската кралица Ана, која...
1685.- Умре англискиот крал Чарлс Втори Стјуарт,...