Тандемот Дончиќ – Ирвинг испиша историја во НБА лигата

НБА лигашот Далас синоќа на домашен терен ја совлада Филаделфија со 133 – 126 предводен од Лука Дончиќ и Кајри Ирвинг, кои заедно постигнаа речиси две третини од вкупниот број поени во домашниот тим.

Дончиќ го заврши натпреварот со 42 поени и 12 асистенции, додека Ирвинг постигна 40 поени.

Со тоа Дончиќ и Ирвинг станаа само петти клупски тандем кој на еден натпревар постигнал по најмалку 40 поени во последните 30 години во НБА лигата.

Во поразениот тим Џоел Ембид се врати на паркетот по пауза од еден натпревар и запиша 35 поени и осум скокови.

Далас е шестопласиран на табелата во западната конференција, додека Филаделфија е трета на Истокот.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Некој крупен маж земал ситна жена, па другарите го прашуваат:
- Добро бе, каков ви е сексот, кога сте толку различни?
- Абе, јас си лежам, она е одозгоре, па јас ја држам и...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1723.- Роден е шкотскиот економист Адам Смит, кој...

1819.- Роден е англискиот астроном и математичар...

1826.- Во Лондон умре Карл Марија Вебер,...