Кошаркарките на Патриот 2016 од Делчево го освоија првото место во Првата Б лига

Кошаркарките на Патриот 2016 од Делчево го освоија првото место во Првата Б лига. Во завршниот натпревар кој синоќа се одигра во спортската сала ,,Методи Митевски - Брицо" славеа убедлива победа против екипата на Спорт Тим - Неготино, со што направија уште еден историски успех за делчевскиот спорт.

- Со ова покажавме дека се игра кошарка во Делчево. По освојувањето на Купот во 2013 година, станавме шампиони минатата сезона во кадети М16, и еве сега успеавме да го освоиме првото место во Прва Б лига, истакна по победата тренерот Љупчо Петровски, додавајќи дека со оглед на тоа што скоро сите девојки се од Делчево и се на возраст од 16 и 17 години, постои голема блескава перспектива на кошаркарскиот клуб.

Медалите и пехарот за освоеното прво место ги додели градоначалникот на Општина Делчево, Горан Трајковски кој најави дека со задоволство ќе поддржува и ќе вложува во вакви спортски клубови кои нижат победи и освојуваат врвни спортски награди на државно ниво и го радуваат срцето на секој делчевчанец.

За најдобар играч во првата Б Лига беше прогласена Ина Рашова, а капитенот на екипата Ана Ангеловска, додаде дека сега најважни се натпреварите од плејофот од кој очекуваат добар резултат.

За влез во Првата А лига делчевки ќе играат со екипата на Пробаскет од Пробиштип.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Некој крупен маж земал ситна жена, па другарите го прашуваат:
- Добро бе, каков ви е сексот, кога сте толку различни?
- Абе, јас си лежам, она е одозгоре, па јас ја држам и...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1723.- Роден е шкотскиот економист Адам Смит, кој...

1819.- Роден е англискиот астроном и математичар...

1826.- Во Лондон умре Карл Марија Вебер,...