Ирвинг: Ако не сезонава, Дончиќ во блиска иднина ќе стане МВП

Членот на Далас маверикс, Кајри Ирвинг е убеден дека Лука Дончиќ може да го добие признанието за најкорисен играч во НБА-лигата.Тој смета дека титулата МВП му е на дофат на словенечкиот кошаркар.

- Ние во соблекувалната и во целиот клуб знаевме колку посебна ќе биде оваа година, врз основа на тренинзите, играта на Лука, неговата сигурност, неговиот развој на лидерски вештини. Неговиот пристап кон мотивирање на другите играчи, вклучително и мене. Тој оди по својот пат, тоа е знак за вистински МВП. Неговата статистика зборува сама по себе. Тој го носеше тимот на раменици кога не можев да му помогнам. Значи има многу фактори во негова корист. Како негов брат, го поддржувам во оваа трка и сакам да победи. Дури и ако ова не се случи оваа година, тоа дефинитивно ќе се случи во блиска иднина, истакна Ирвинг.

Со доаѓањето на Ирвинг во Далас минатата година, тимот е многу поконкурентен за највисок пласман. По 80 одиграни натпревари има биланс 50 победи и 30 порази и се наоѓа на 5. место во Западната конференција на НБА-лигата.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Си живеел Тарзан во џунгла среќно 25 години и попатно си се задоволувал со дупки во дрвата. Додека еден ден тој си правел што си правел со еден даб, го нашла Џејн и целата се...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1813.- Во Лајпциг е роден Рихард Вагнер,...
1819.- Парниот брод "Савана", изграден во...
1885.- Во Париз умре Виктор Иго, француски...
1918.- Германските воени авиони го бомбардираа...