НБА: Јокиќ, Дончиќ и Гилџес – Александер кандидати за МВП наградата

Никола Јокиќ од Денвер, Лука Дончиќ од Далас и Шеј Гилџес – Александер од Оклахома официјално се тројцата кандидати за наградата најкорисен играч (МВП) оваа сезона во НБА лигата.Доколку Јокиќ ја освои наградата ќе стане деветтиот кошаркар во историјата на НБА со три или повеќе МВП признанија и ќе им се приклучи на Карим Абдул Џабар (шест), Мајкл Џордан и Бил Расел (пет), Вилт Чембрлен и Леброн Џејмс (четири), Мозес Мелоун, Лари Бирд и Меџик Џонсон (три).

Од друга страна, Дончиќ и Гилџес – Александер по прв пат во кариерите би го освоиле признанието МВП.

Кошаркарот на Сан Антонио, Виктор Вембанјама, минатогодишниот прв избор на драфтот, е најголем фаворит за наградата дебитант на сезоната, во конкуренција на Чет Холгрем од Оклахома и Брендон Милер од Шарлот.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Шетаат две нули по пат и здогледу-
ваат една осмица.
-Види ја,сељанка,врзала каиш!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1818.- Францускиот научник Рене Лаенек во Париз,...
1874.- Умре Јонас Ангстрем, шведски физичар и...
1905.- Во Париз е роден Жан Пол Сартр, француски...
1935.- Во Париз (од 21 до 25 јуни) е одржан...