Волф: Алонсо – не, Верстапен – можеби

Шефот на Мерцедес, Тото Волф, го препознава Фернандо Алонсо како еден од најдобрите во Ф1, но не би го посакал во неговиот тим. За време на паузата, „сребрените стрели“ разговараат за нивниот пилотски состав во 2020 година, посочувајќи дека нивната дилема е меѓу Валтери Ботас и Естебан Окон за колега на Луис Хамилтон.– Фернандо е несомнено еден од најсилните пилоти. По неговата авантура со Ферари, тој не беше во можност да вози конкурентен автомобил. Поради една или друга причина, врвните екипи веќе го имаа својот„ прв “пилот. Понекогаш не е доволно да се биде добар пилот – исто така мора да наидеш на соодветни околности, рече Волф за „Газета дело Спорт“.

На прашањето дали е незамисливо Алонсо и Хамилтон да се соберат во Мерцедес, Волф одговори: „Да, затоа што не сакаме да се повторат одредени приказни од времето кога беа во Мекларен“.

Што се однесува до можноста на Макс Верстапен да управува со Мерцедес во 2021 година, Волф одговори дека ова е далеку напред, а тие сега се концентрираат на 2019 година и плановите за 2020 година.

Сепак, на прашањето дали Холанѓанецот ќе влезе во опциите на тимот, Волф призна: „Сè е можно по 2020 година “.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Се враќа Мујо дома од работа и ја затекнува Фата со Хасо:
- Добро бе Хасо, биваше ли ова да ми го направиш?! Па заедно во школо одевме, најдобри другари бевме, кум ми беше на...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од...
Верски календар
На денешен ден
9.- Роден е римскиот цар Тит Флави Веспазијан,...
1095.- На црковен собир во Клермон папата Урбан...
1626.- Папата Урбан III ја освети црквата „Свети...
1697.- Роден е англискиот сликар Вилијам Хогарт,...