Биното: Дозволивме меѓусебна борба на нашите пилоти и пак не чиниме

Главниот извршен директор на Ферари, Матија Биното, одговори на критичарите кои почнаа да го обвинуваат поради судирот меѓу Фетел и Леклаер на трката од Формула 1 шампионатот одржана минатиот викенд во Бразил.

– Кога се обидовме да управуваме со нашите возачи оваа сезона, бевме критикувани за тоа. И сега, кога возачите се слободни да се борат едни со други, повторно почнуваме да бидеме критикуваме и пак не чиниме.

Тимот секогаш има причини да дејствуваат на еден или друг начин и да им овозможат на возачите да се борат правилно.

Да, се разбира, кога вашите возачи се судираат – тогаш нешто не е во ред. Но, кога возачите имаат слобода да се борат едни со други, тие тоа го прават и понекогаш ризикуваат. Во случајот на Гран-при на Бразил, ризикот беше неоснован, додаде првиот оперативец на Ферари.

Во Бразил двата возача на Ферари имаа контакт на патеката по кој им се оштетија болидите и на крајот останаа без пласман.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Му вели жената на мажот;
"На еден питач му дадов цела чинија супа и сто денари."
"И тој ја изеде таа супа?"
"Да."
"Е, тогаш ги заслужил тие сто денари."
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На...
Верски календар
На денешен ден
331 п.н.е.- На реката Тигар, во Месопотамија,...
480. п.н.е.- Во поморската битка кај островот...
1519.- Португалскиот морепловец Фернандо Магелан...
1833.- Роден е италијанскиот новинар и пацифист...