Раиконен: Не ми значи многу рекордот по извозени трки во Формула 1

Пилотот на Ферари, Кими Раиконен многу веројатно оваа година ќе стане рекордер по број на трки во Формула 1.Сепак, за Финецот ова не е некое значајно достигнување.

– Рекордот по бројот на Гран-при во мојата кариера нема да ми даде ништо. Тоа не ме инспирира премногу. Но, драго ми е што имам можност да поминам уште една сезона. Ја научивме лекцијата од лани и сфативме што точно тргна наопаку. Се надеваме на подобри резултати оваа сезона, изјави Раиконен.

Тој има 313 Гран-при во кариерата, а рекордот во Формула 1 му припаѓа на Рубенс Баричело. Бразилецот во текот на својата кариера настапи на 322 трки.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Две камчиња залутани во Сахара се чудат:
- Види митинг човече!

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. За македонски државјани се затворени сите гранични премини за излез од државата. Затворени се сите гранични...
Верски календар
На денешен ден
- Денеска е Светски ден на здравјето. Во 1948...
1348.- Во Прага е основан Универзитет, прв во...
1614.- Умре шпанскиот сликар и вајар од грчко...
1770.- Роден е англискиот писател Вилијам...