Мерцедес и Хамилтон се договорија

Екипата на Мерцедес објави продолжување на договорот со Луис Хамилтон. Актуелниот шампион во Формула 1 ќе продолжи да вози за Мерцедес и во сезоната 2021 година. Во исто време, се забележува дека договорот е дизајниран за една година.-Многу сум среќен што ја започнав деветтата сезона со моите колеги од Мерцедес. Заедно, постигнавме неверојатни резултати како тим и со нетрпение очекуваме да го надградиме нашиот успех, настојувајќи да се подобриме и на патеката и надвор од неа. Во иста мера, јас сум решен да ја продолжам борбата што веќе ја започнавме за да го правиме нашиот спорт порамноправен за идните генерации и благодарен сум на Мерцедес за огромната поддршка во оваа насока, изјави Хамилтон.

Горд сум што објавувам дека оваа година ќе ја продолжиме оваа работа со воспоставување фондација за поддршка на развојот на различностите и вклучување во нашиот спорт. Инспириран сум од можноста да ја продолжам оваа работа и од она што можеме да го градиме заедно и со нетрпение очекувам да се вратам на патеката во март, додаде Хамилтон.

Британецот е актуелен шампион во Формула 1 и рекордер со седум осум трофеи во „најбрзиот циркус“ на светот.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
- Трпе, зошто татко ти денес беше на училиште?
- Учителката го викна за да се жали од мене.
- И што стана?
- Е па ништо, учителката ми кажа сега да ја викнам мајка ми, за да се...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
753 п.н.е.- Според преданието, Ромул го основал...
1500.- Португалскиот морепловец Педро Алварес...
1509.- Умре англискиот крал Хенри Седми, основач...
1699.- Умре францускиот писател Жан Батист...