Биното: Поважно е да си Ферари отколку да победуваш, победите се само последица

Извршниот директор на Ферари, Матија Биното, зборуваше за тоа како големината на Скудерија влијае врз секојдневната работа.– Ферари е нешто уникатно. Најважно за нас да разбереме е дека ова е уникатно семејство, уникатен феномен. Секогаш им велам на моите момци дека поважно е да бидете Ферари отколку да победувате, бидејќи победите се само последица. Способни сме да бидеме Ферари и да работиме добро, тогаш ќе дојдат победи.

Го наведувам примерот на Жил Вилнев, фантастичен возач кој всушност освои многу малку. Но, неговото однесување, стилот на возење, страста, оставија влијание, рече Биното.

Шефот на италијанскиот Формула 1 тим со нетрпение очекува нови успеси во блиска иднина.

– Гледам паралели со минатото. До 1995 година, Ферари не победи долго време, а Жан Тод ги градеше темелите за иднината со цел да започне нов циклус победи, ангажирајќи млади инженери. Дваесет и пет години подоцна ние сме во слична ситуација, потенцира првиот човек на Ферари.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Имал некој тип калибар 50cm па не можел да си најде жена. Му рекле лекот да го бара кај жабата, барајќи ја за жена.
- Жабо, жабо, ќе се омажиш за мене?
- Не.
И оп, му се смалил...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по претежно суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На...
Верски календар
На денешен ден
48. п.н.е.- Римскиот војвода и државник Гнеј...
1066.- Норманскиот војвода Вилијам, иден...
1465 или 1466.- Роден е Ротердамски Еразмо...
1492.- На првото патување преку Атлантикот, во...