Вимблдон почна без изненадувања

На терените на Вимблдон почнаа мечевите од третиот Грен слем турнир годинава. На стартот кај мажите нема изненадувања и на четирите досега завршени мечеви фаворитите ја минаа првата пречка.

Шампионот на УС Опен Марин Чилиќ од Хрватска го победи Јапонецот Хироки Мориа со 3-0 во сетови.Носителот број 26 Ник Киргиос од Австралија со истиот резултат го победи Диего Шварцман од Аргентина, додека Давид Гофин од Белгија беше најубедлив и со 3-0 (двапати по 6:1 во гемови) го совлада Хорацио Зебалос од Аргентина.

Ричард Беранкис од Литванија во вторто коло се пласира откако неговиот ривал Андеас Маурер од Австрија го предаде мечот поради повреда.

Кај жените една од носителките го заврши настапот. Флавиа Пенета (24.носител) загуби од Зарина Диас (Казакстан) со 2-1 во сетови.Пласман во следната рунда кај тенисерките изборија и: Викторија Азаренка (Белорусија), Каролина Плишкова (Чешка), Коко Вандевеге (САД), Кирстен Флипкенс (Белгија) и Тиме Бабош (Унгарија).Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Господ решил да ја посети земјата и да види колку се добри луѓето. И се симнал облечен како скитник седнал да проси. Поминало долго време никој ништо не му дал и тоа време досол...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по претежно суви коловози. ИЗВЕСТУВАЊЕ: На регионалниот патен правец Р2431 Штип - с.Аргулица - Плачковица (детско...
Верски календар
На денешен ден
1784.- На островот Кодијак, на Алјаска формирана...
1867.- Роден е Џон Голсфорди, англиски писател,...
1909.- Во Солун е извршен втор неуспешен обид за...
1915.- Во селото Никифорово, гостиварско, е...