Мареј најави можно враќање во Синсинати

Енди Мареј се надева дека наскоро ќе се врати на теренот за да игра натпревари во сингл, навестувајќи дека тоа би можело да се случи пред „Ју Ес Опен“.Шкотот игра во парови во последно време, откако ја освои титулата во Квинс со шпанскиот ветеран Фелисијано Лопез. Мареј, кој се здружи со Серена Вилијамс во мешани двојки на „Вимблдон“, каде стигна до третото коло, утре ќе игра заедно со неговиот брат Џејми во Вашингтон. После операцијата за замена на колкот, 32-годишниот тенисер неодамна одби да прецизира кога ќе се врати во сингл.

Но, тој навести дека може да учествува на подготвителните турнири пред „Ју Ес Опен“ и може да биде подготвен навреме за Синсинати, кој започнува на 11 август.

– Јас сум поблизу отколку што мислев. Во најдобар случај ќе се вратам во Синсинати. Ако не влезам на турнирот, тогаш веројатно ќе почекам по завршувањето на „Ју Ес Опен“ затоа што не би сакал мојот прв турнир да биде во 3 од 5 сетови, прокоментира Мареј.

Тој, исто така, призна дека контактирал со легендата Боб Брајан, кој се подложи на операција на замена на колкот на 40 години, со прашања во врска со времето за закрепнување од овој вид на интервенција.

– Му пишував 2-3 пати неделно, го прашував за тоа како тој работи, обидувајќи се да откријам дали потенцијално би можел да се вратам во сингл после ваква операција. Не сме неверојатно блиски, но многу комуницирав со него во овој период, заврши трикратниот Гренд-слем шампион.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Еден човек доаѓа во едно село, среќава двајца селани на сред село и му се обраќа на едниот.
- Каде е кметот?
- Сее!
- Сее? Сред зима?
На тоа се надвоврзува другиот селанец:
-...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од...
Верски календар
На денешен ден
1889.- Роден е Волтер Липман, северноамерикански...
1903.- Над селото Цапари, на Пелистер се водеше...
1939.- Во Лондон умре Сигмунд Фројд, австриски...
1984.- Во Струга умре Владо Малески, македонски...