Ѓоковиќ по жрепката на УС Опен: Не ми кажувајте каде падна Федерер

Првиот светски рекет Новак Ѓоковиќ не сакаше да знае дали Роџер Федерер ќе се најде на неговиот пат доколку стигне до финалето на УС Опен.– Сите играчи ги анализираат можните идни свои ривали. Го гледате вашиот дел од распоредот, студирате кој е таму. Гледате како играат противниците. Вашиот тим започнува да ги следи и проучува сите потенцијални противници. Мислам дека повеќето играчи гледаат подалеку од првото коло. Не ми кажувајте каде отиде Федерер. Ќе ја проучам мрежата кога ќе одам се доближам до завршницата, изјави Србинот.

Негов ривал во првото коло ќе биде Шпанецот Роберто Карболес-Баена, во евентуално четврфинале потенцијален ривал му е Данил Медведев, додека со Федерер би се сретнал во полуфиналето под условот двајцата тенисери да ги победат своите противници до таа фаза на Грен слемот.

УС Опен почнува в понеделник и ќе трае до 8 септември.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Се враќа Мујо дома од работа и ја затекнува Фата со Хасо:
- Добро бе Хасо, биваше ли ова да ми го направиш?! Па заедно во школо одевме, најдобри другари бевме, кум ми беше на...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од...
Верски календар
На денешен ден
9.- Роден е римскиот цар Тит Флави Веспазијан,...
1095.- На црковен собир во Клермон папата Урбан...
1626.- Папата Урбан III ја освети црквата „Свети...
1697.- Роден е англискиот сликар Вилијам Хогарт,...