Вештачки снег за разладување на Летната олимпијада во Јапонија

Вештачки снег на Летните олимписки игри во Јапонија – гласи новата, нестандардна идеја на организаторите на форумот во Токио, со цел – борба против високите температури кои се очекуваат за наредното лето.Тестовите веќе се во тек. На 25 Целзиусови степени, гледачите на трибините на натпревар со кану-кајаци беа посипани со 300 килограми вештачки снег. За таа цел, беше користена механизација што обично се користи за покривање на ски-патеките.

Првичните резултати не ги оправдаа очекувањата. Температурата пред и по 10-минутното прскање снег, остана иста.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Доага Џејмс Бонд во Скопје и се запознава со еден стајлист...
--Бонд--Џејмс Бонд
--Геј--Сергеј…
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од...
Верски календар
На денешен ден
42. п.н.е.- Римскиот политичар Марко Јуниј Брут...
1596.- Турската војска на султанот Мухамед ИИИ...
1764.- Во Париз умре Жан Мари Леклер, француски...
1817.- Роден е францускиот лексикограф и...