Вардар подготвен за стилот на Порто „седум на шест“

Македонскиот и европски шампион Вардар в недела го пречекува Порто во дуел од 2.коло од Лигата на шампионите. Ова ќе биде добра можност вардарци да освојат нови бодови по победата во првата рунда на гости кај Монпелје.Очекувањата за првата средба на домашен терен во новата сезона од ЛШ, на денешната прес-конференција ги искажаа тренерот на Вардар, Давид Писонеро и левото крило Тимур Дибиров.

-Не очекува важен натпревар против Порто. По победата над Монпелје, треба да ги потврдиме двата бода, бидејќи без успех в недела бодовите од Франција нема да бидат така вредни. Порто е една од најдобрите екипи во светот што играат „седум на шест“. Ние не играме многу често против таков систем па ќе видиме како ќе биде. Сепак, подготвени сме за овој дуел и покрај тоа што зад нас е недела на тешки средби со Металург и Монпелје, изјави тренерот Давид Писонеро.

Предводникот на „црвено-црните“ кажа дека покрај позитивни резултати, на претходните средби сакал и да ги зачува играчите за следните предизвици.

Рускиот интернационалец Дибиров очекува полна сала и два бода од дуелот со Португалците.

-Со нетрпение чекаме да излеземе на теренот во Скопје. Ова е наш прв домашен меч во ЛШ по освојување на трофејот минатата сезона и очекувам полна сала. Знаеме дека секој натпревар во елитното натпреварување е тежок и поради тоа ни треба полна концентрација и максимално залагање. Треба да одговориме на играта „седум на шест“ на противникот. Верувам дека двата бода остануваат кај нас, истакна Дибиров.

Натпреварот Вардар – Порто се игра в недела (22 септември) од 17 часот во СЦ „Јане Сандански“ во Скопје.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

- Зошто Босанците ги има низ цел свет?
- Ќе отидат, па не знаат како да се вратат.

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1926.- Во Лос Анџелес е родена Норма Џин...
1953.- Во Женева е основана Европската...
1974.- Умре Хуан Перон, аргентински политичар и...
1992.- Во Скопје е поставен камен - темелникот...