За само 9 минути распродадени билетите за мечот Федерер – Надал

Пред утрешниот хуманитарен меч Роџер Федерер – Рафаел Надал што ќе се игра во Кејптаун, билетите се распродадени за само девет минути.– Ова докажува колку е популарен тенисот во Јужна Африка. Во детството секоја година поминував по два месеца во оваа земја. Ние секогаш ги поминувавме тука летните одмори. Посетивме роднини, одевме во Националниот парк Кругер. Затоа се чувствувам поврзан со оваа земја, изјави Федерер.

Третиот светски рекет е возбуден што во Кејптаун ќе има можност да се сретне со луѓе што не ги видел долго време.

– Организиравме голема дружба. За мене не е важно само да играм, а потоа повторно да заминам. И знам дека тоа многу им значи на моите родители, рече Федерер чија мајка е родена во Јужна Африка.

Средствата од продадените билети се наменети за децата од „Црниот континет“.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Две камчиња залутани во Сахара се чудат:
- Види митинг човече!

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. За македонски државјани се затворени сите гранични премини за излез од државата. Затворени се сите гранични...
Верски календар
На денешен ден
- Денеска е Светски ден на здравјето. Во 1948...
1348.- Во Прага е основан Универзитет, прв во...
1614.- Умре шпанскиот сликар и вајар од грчко...
1770.- Роден е англискиот писател Вилијам...