Веспрем моќен против Вардар за трета СЕХА титула

Веспрем по трет пат го освои шампионскиот пехар во регионалната ракометна СЕХА лига. Унгарскиот тим вечерва во финалето на завршниот „фајналфор“ турнир во Задар го победи бранителот на трофејот Вардар со 35:27.За Веспрем ова е трет трофеј, Вардар остана на петте титули во досегашните девет изданија на СЕХА лигата.

Фаворитот Веспрем силно го отвори мечот и по само четири минути игра поведе со 3:0 и водството не го испушти до крајот на мечот. Во 21. минута предноста беше удвоена и на семафорот стоеше 13:7. До крајот на првото полувреме „црвено-црните“ успеаја да намалат и да се вратат на три негатива (12:15).

И второто полувреме покажа дека Веспрем е поквалитетен тим. Во 45. минута унгарскиот тим за прв пат поведе со седум разлика (25:18), а во 48-та имаа и највисоки девет плус (28:19) за мирна завршница и сигурна победа.

Најефикасен ракометар во победничката екипа беше Петар Ненадиќ со пет погодоци, додека Дејан Манасков со четири гола имаше свој придонес за победата.

Глеб Калараш со шест гола се истакна кај вардарци. Пред финалето, се одигра дуелот за 3. место во кој Мешков Брест го победи ППД Загреб со 29:24.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
* * *
Си биле две крави, едната рекла Муууууу, што рекал другата?
- Пу, ми го зема зборот.
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
- Светски ден на авиоконтролорите
1632.- Роден е англискиот архитект Кристофер...
1728.- Пожар уништи поголем дел од Копенхаген.
1784.- Роден е англискиот државник Хенри Џон...