Бах: Ќе има Олимпијада и без вакцина против КОВИД-19

Олимписките игри во Токио може да се одржат дури и ако во моментот нема вакцина против коронавирусот. Ова го изјави претседателот на Меѓународниот олимписки комитет (МОК) Томас Бах. Бах изјавата ја даде на видео конференција со организацискиот комитет на Игрите, јапонската влада, властите во Токио и Координативната комисија на МОК.– Гледаме дека спортот полека, но сигурно се враќа. Голем број на натпревари во разни спортови веќе се успешно одржуваат, вклучувајќи мечеви и комплексни настани како Тур де Франс. Ова покажува дека натпреварите можат безбедно да се организираат без вакцина, додаде Бах.

Претседателот на МОК, исто така, истакна дека вакцината, одобрена од Светската здравствена организација (СЗО), може да се појави во првата половина на 2021 година.

– Имаме охрабрувачки вести за развој на вакцини. Сета оваа работа ќе продолжи до почетокот на Олимписките игри. Оваа криза ќе не присили да бидеме флексибилни и подготвени да се жртвуваме, заклучи тој.

Олимписките игри во Токио требаше да се одржат летото 2020 година, но поради пандемијата тие беа одложени од 23 јули за 8 август 2021 година.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Како чука срцето на една плавуша.
- Тупа-глупа, тупа-глупа, тупа-глупа...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1562. - Во Мадрид е роден Феликс Лопе де Вега,...
1758.- Британците го окупираа Сенегал.
1763.- Умре францускиот писател Прево, познат по...
1783.- Последните британски војници го напуштија...