Мареј ќе го пропушти Дејвис купот

Британскиот тенисер Енди Мареј најави дека нема да учествува на Дејвис купот во ноември. Според него, конечната одлука ќе ја донесе капитенот на британската репрезентација Леон Смит.

– Дадов многу за Дејвис купот. Понекогаш играв на моја штета. Последен пат играв на крајот на 2019 година, кога имаше коронавирус. Се борев со него до септември следната година. Не чувствувам дека ќе играм. Се разбира, ова ќе зависи од Леон. Сепак, мислам дека не заслужувам да играм за овој тим.

Нори и Еванс имаа одлична година. Броди е меѓу првите 100. Покрај тоа, тие се одлични во двојки. Во моментов немам намера да играм во Дејвис купот. До крајот на годината ќе треба да се одморам и да го оставам телото да дише. Сакам да поминувам повеќе време со моето семејство, бидејќи не сум ги видел долго, изјави Мареј за „Би-би-си“.

Да потсетиме, Мареј загуби од претставникот на Германија Александар Зверев во натпреварот од третото коло на Мастерс турнир во Индијан Велс (САД) со резултат 4:6 и 6:7 (4:7).



Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Имал некој тип калибар 50cm па не можел да си најде жена. Му рекле лекот да го бара кај жабата, барајќи ја за жена.
- Жабо, жабо, ќе се омажиш за мене?
- Не.
И оп, му се смалил...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по претежно суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На...
Верски календар
На денешен ден
48. п.н.е.- Римскиот војвода и државник Гнеј...
1066.- Норманскиот војвода Вилијам, иден...
1465 или 1466.- Роден е Ротердамски Еразмо...
1492.- На првото патување преку Атлантикот, во...