Надал: Ќе се обидам да се подготвам добро за завршниот турнир сезонава

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал ги сподели своите очекувања за финалниот АТП турнир.– Ако се чувствувам нормално, ќе настапам. Ќе стигнам малку порано од вообичаено, ќе вежбам. Ќе си дадам можност да уживам на завршниот АТП турнир. Никогаш не знаеш кога ќе ти биде последен турнир, особено на мои години. Па сега треба да уживам. И во наредните години, се разбира. Сега ми е тешко да замислам дека ќе дојдам до финалето во доволно добра форма за да освојам турнир што никогаш не сум го освоил. Таму од првиот ден треба да се борите со најдобрите, а за ова треба веднаш да фатите ритам, да се прилагодите на условите. Сè што треба да направам е да дојдам порано, да вежбам добро со момците, а потоа да дадам сè од себе на теренот. И се надевам дека нивото на играта ќе се појави и телото ќе издржи, рече Надал на прес-конференцијата по елиминацијата на Мастерсот во Париз.

Надал во второто коло на турнирот во Париз загуби од Американецот Томи Пол со 1:2, по сетови 6:3, 6:7 (4:7) и 1:6.

Завршниот АТП турнир ќе се одржи од 13 до 20 ноември во Торино, Италија. На турнирот покрај надал ќе играат и: Карлос Алкараз, Каспер Руд, Стефанос Циципас, Новак Ѓоковиќ, Данил Медведев, Феликс Оже-Алисим и Андреј Рублев.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Што им прави Кина на земјите што го признаваат Тајван?
- Џипсо ги прави.

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
- Национален празник на Нов Зеланд
1564.- Роден е англискиот писател Кристофер...
1665.- Родена е англиската кралица Ана, која...
1685.- Умре англискиот крал Чарлс Втори Стјуарт,...