Во недела по 7-ми пат ќе се одржи ХалкЕко Скопје трча 10км!

Уличната трка, која од локална, прерасна во меѓународна со сертификат од Светска Атлетика и АИМС, ХалкЕко Скопје трча 10км, ќе се одржи на 7ми мај, во недела, со почеток во 09:00 часот. Стартот и целта ќе бидат исти како и минатите години, на булеварот „Илинден“ кај фонтаната „Лотос“.Организатор на трката е Сојузот на спортови на Скопје, во соработка со А.К. Работнички и Триатлон федерација на Македонија, главен партнер е Халкбанк АД Скопје, додека покровители на трката се Градот Скопје и Агенцијата за Млади и спорт.

Натпреварувачите, пред самиот старт на трката ќе бидат сместени во пет стратни бокса, според времето кое тие го одбрале и ќе трчаат еден круг по дел од булеварите „Илинден“ и „Партизански одреди“ и улицата „Никола Парапунов“.

Трката е од натпреварувачки карактер, за првите 5 места во машка и женска конкуренција, ќе има парични награди. Со дипломи и пехари ќе бидат наградени и најбрзите во следните возрасни категории: од 35 до 44 години, од 45 до 54 години и над 55 години. Церемонијата на доделување на награди ќе започне по завршувањето на трката.

Пријавените тркачи своите стартни пакети ќе можат да ги подигнат на 5ти и 6ти мај (петок и сабота), од 11 до 19 часот, во СЦ Борис Трајковски, кај влезот спроти лизгалиштето. При подигнување на стартниот број, тркачите треба да прикажат документ за идентификација или потврда на нивната електронска адреса од организаторот за пријава на самата трка.

На самиот ден на трката, недела, низ улиците на Скопје ќе има посебен сообраќаен режим. Улици и булевари кои ќе бидат затворени од 08:00 часот до 11:00 часот на 7 мај:

Затворени улици

- булевар „Илинден“ ( во двете насоки) од раскрсницата со булевар „Климент Охридски“ до раскрсница со улица „Никола Парапунов“

- улица „Никола Парапунов“ од раскрсница со булевар „Илинден“ до раскрсница со булевар „Партизански одреди“

- булевар „Партизански одреди“ (во правец кон Ѓорче Петров) од раскрсница со улица „Љубљанска“ до раскрсница со Ангел Динев (мост Влајко)

Временски затворени улици

- булевар „8 Септември“ од раскрсница со булевар „Партизански одреди“ до улица „Скупи“ (кај Хубо маркет)

- улица „Бледски договор“

Сите улици кои се вкрстуваат со булевар „Илинден“ ќе бидат затворени за влез кон булевар „Илинден“.

Организаторите на трката на сите учесници им посакуваат добри резулатати и да уживаат во ова 7. издание на ХалкЕко Скопје трча 10км. Истовремено ги повикуваат Скопјани да излезат на булеварите „Илинден“ и „Партизански одреди“ и улицата „Никола Парапунов“ да ги поддржат сите натпреварувачи.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Се запишале Трпе, Мали Џокица и Џемо во прво одделение. После првиот час, земале да си ги мерат пенисите.
Знаете кој имал најголем?
Џемо, зашто имал 18 години!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
- Светски ден за заштита на животните
- Светски ден на населбите
1669.- Во Амстердам умре Харменсон ван Рајн...
1787.- Роден е францускиот политичар и историчар...