Организаторите на „Ролан Гарос“ за потегот на Ѓоковиќ: Нема официјални правила што смеат да кажат играчите

Организаторите на Грен слемот „Ролан Гарос“ излегоа со реакција на изјавата на српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ по победата во првото коло со Александар Ковачевиќ (6:3, 6:2, 7:6 (7:1)).

По натпреварот, Ѓоковиќ пред камера напиша: „Косово е срцето на Србија! Стоп за насилството“.

- Нема официјални грен слем правила за тоа што играчите можат или не можат да кажат. Француската тениска федерација нема да дава никакви изјави или да заземе став по ова прашање, се вели во соопштението на „Ролан Гарос“.

Самиот Ѓоковиќ, коментирајќи го неговиот чин, рече дека, повторно ќе го направи тоа и гпо цена да биде казнет.

- Не се сомневам дека би го направил тоа повторно, нагласи Ѓоковиќ.

Србинот во второто коло на „Ролан Гарос“ ќе игра со Унгарецот Мартон Фукович.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Се запишале Трпе, Мали Џокица и Џемо во прво одделение. После првиот час, земале да си ги мерат пенисите.
Знаете кој имал најголем?
Џемо, зашто имал 18 години!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
- Светски ден за заштита на животните
- Светски ден на населбите
1669.- Во Амстердам умре Харменсон ван Рајн...
1787.- Роден е францускиот политичар и историчар...