Мареј: Треба да се напушти новиот формат на Дејвис купот

Британскиот тенисер Енди Мареј повика да се напушти новиот формат на Дејвис купот.

- Бев член на Советот на играчи на АТП кога почнаа да разговараат за овој формат и никој не го поддржа. Ни рекоа дека тоа ќе го имаат предвид, а буквално два дена подоцна објавија дека се менува форматот. Имаме среќа бидејќи сите наши натпревари ги играме во неверојатна атмосфера со одлични гледачи. Срамота е кога Франција и Австралија, две од најголемите тениски сили кои го сакаат Дејвис купот, играат на празен стадион, изјави Мареј за „Тајмс“.Во групната фаза на Дејвис купот во Манчестер се натпреваруваат селекциите на Велика Британија, Австралија, Франција и Швајцарија. Репрезентациите ќе играат меѓу себе. Двете најдобри селекции ќе се пласираат во „Фајнл 8“.

Завршниот турнир од годинашното издание на Дејвис купот ќе се одржи во ноември во Малага, Шпанија.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Некој селанец сакал да ја помине реката со трактор, ама не знаел колку е длабока.
Здогледал некоја русокоса покрај патот.
- Невесто, рекава длабока е?
- Не!
Тргнал овој низ...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1791.- Роден е Мајкл Фарадеј, англиски физичар и...
1792.- Во екот на војната со контрареволуцијата...
1862.- Американскиот претседател Абрахам Линколн...
1933.- Во Париз почна Светскиот младински...