Ѓоковиќ: Кога младите ќе почнат да ме победуваат, тогаш можеби ќе размислам за пензија

Американскиот магазин „Спортс Илустрејтед“ направи сторија за српскиот тенисер, Новак Ѓоковиќ и на насловната страница напиша „дека дебатата за „Најдобриот на сите времиња“ е завршена“.

Ѓоковиќ изјави дека минатогодишниот пораз во финалето на „Вимблдон“ од Шпанецот Карлос Алкараз го мотивирал на американската турнеја. Србинот потоа ги освои Мастерсот во Синсинати и ЈуЕс Опен.

-Толку ме налути што морав да дојдам и да ги победам сите во Америка, рече Ѓоковиќ.

Американскиот магазин наведува дека српскиот тенисер често бил во сенка на Роџер Федерер и Рафаел Надал, но со текот на времето добивал се поголемо внимание и љубов од фановите. Федерер се повлече од тенисот во 2022 година, додека Надал паузираше речиси една година поради повреда.

-Можеби тоа е затоа што Роџер и Рафа не се таму. Чувствувам дека добивам повеќе љубов од публиката, тоа навистина го ценам и почитувам. Поголемиот дел од мојата кариера играв во непријателска средина, но научив како да се подобрувам. Луѓето мислат дека всушност е подобро за мене ако фановите не ме сакаат. Тоа го вади најдоброто во мојот тенис, смета тенисерот.

Ѓоковиќ одговори и на прашањето кога ќе ја заврши кариерата.

- Можеби ќе се приближи моментот кога ќе престанам да победувам на Гренд слем турнирите и кога нема да можам да бидам меѓу главните претенденти за големите титули. Кога младите момци ќе почнат да ме победуваат, тогаш веројатно ќе почнам да размислувам и да се прашувам дали да продолжам понатаму. Сепак, засега се е во ред, заврши Ѓоковиќ.

Најдобриот светски тенисер во моментов се подготвува за Мастерсот во Индијан Велс кој е закажан од 6 до 17 март.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Црногорецот му раскажува на внукот како на времето храбро се бореле со Турците.
- "Ми ка соколови низ Цетиње, а Турци ка пизде за нама"
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
- Денеска е Ден на Царинската служба на Република...
1629.- Роден е холандскиот астроном, математичар...
1685.- Умре англискиот писател Томас Отвеј, чии...
1759.- Умре германскиот композитор Георг Фридрих...