Праисториски школки-најстар накит во светот

Дупнати школки, пронајдени во една варовничка пештера на истокот на Мароко, претставуваат најстариот накит било кога пронајден во светот.

Малите, овални школки, од кои некои се обоени со окер црвена боја, биле дупнати за потоа да бидат нанижани во гердан или нараквица.

Научниците утврдиле дека школките се стари 82.000 години, што значи дека жителите во Африка користеле накит дури 40.000 години пред Европејците.

„Накитот од Голубовата спила кај Тафорлат се постари од тие што предходно беа пронајдени во Алжир, Јужна Африка и палестина“, се истакнува во соопштението на мароканското министерство за култура и се додава дека откритието претставува голем напредок во разбирањњето на културните новитети и нивната улога во историјата на човештвото.

Школките ги прoнaјде тим на стручњаци од Мароко, Велика Британија, Франција и Германија кои се обидоа да утврдат како промената на климата и природното опкружување влијаеле на однесувањето на луѓето од пред 130.000 до 13.000 години.

Во Мароко се наоѓаат неколку значајни праисториски наоѓалишта. Во едно од нив е пронајден и најстариот познат скелет на диносаурус.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Релативно срамежлив дечко отишол во кафич со другарите и откако се напиле по една пијачка овој собрал сили и и пришол на некоја од девојките, прашувајќи ја дали може да ја части...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по претежно суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен....
Верски календар
На денешен ден
280.- Роден е римскиот цар Флавиј Валериј...
1617.- Меѓу Шведска и Русија е склучена спогодба...
1807.- Роден е американскиот писател Хенри...
1844.- Домениканска Република се одвои од Хаити,...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби