Трендови за храна на кои треба да им се обрне внимание во 2019-та

Крајот на секоја година носи предвидувања во врска со трендовите кои би можеле да бидат застапени во идната година, но не значи дека само поради тоа што нешто ќе стане популарно дека треба и сите да го прават.

Еве на кои трендови поврзани со храната некои професионални и лиценцирани нутриционисти сметаат дека треба да им се обрне внимание во 2019-та:

1) „Пријателски“ маснотииДодека децата во 90-тите беа воспитувани дека сите маснотии се лоши и храната без нив (fat-free) е добра, сега е докажано дека тоа воопшто не е точно. Не сите заситени масти се еднакви и различните видови на масни киселини имаат различни ефекти на нашето здравје и метаболизмот.

Нутриционистите препорачуваат да се јадат незаситени масти како авокадото, маслиновото масло, разните путери (од кикирики, бадем и сл.) бидејќи научните студии ги имаат поврзано овие масти со заштита на здравјето на срцето

2) Храна добиена од билкиБројот на разни млека, сирења, јогурти и имитации на месо добиени од билки сè повеќе се зголемува на пазарот.

Нутриционистите во овој случај се противници на премногу процесираните „вештачки меса“ направени од соја, но затоа ги препорачуваат останатите алтернативи.

3) Медицински печуркиТука не се мисли на психотропните печурки кои предизвикуваат халуцинации и сл. , туку на оние кои се користеле во кинеската медицина, како кордицепс, реиши и „лавовската грива“. Овие печурки сега се додаваат во друга храна (како гранола барови), а се користат и за правење кафе или чај, а се одличен извор на Б витамините и селениум – антиоксиданс кој го подобрува имунолошкиот систем.

4) Пијалаци кои помагаат при заспивањетоНекои нови пијалаци кои содржат состојки како корен од валеријана, пасифлора или мелатонин значително помагаат при заспивањето.

Но, бидејќи тоа зависи и од многу други работи (психичката состојба, времето поминато пред извор на сина светлина, т.е екрани од компјутери, смартфони и сл.), пред пиење на нешто вакво задолжително консултирајте се со лекар за да заклучите дали воопшто ви е потребно.

5) „Засилувачи“ на мозокотНоотропиците како кофеинот, Л-теанинот, адаптогените и билките кои ги има во суплементите, храната и пијалаците, овозможуваат подобрени перформанси и подобрување на меморијата и „јасноста“ на мислите.

Постојат научни докази за ефикасноста на одредени ноотропици како гинко билобата, женшенот и комбинацијата од Л-теанин и кофеин, но поради контроверзноста околу тоа кои од нив можат да ја поминат бариерата помеѓу мозокот и крвта, потребна е консултација со професионално лице од областа на здравството пред нивна употреба за било каква специфична намена.

6) Убавина која “се јаде“Колагенот – протеинот во нашите коски, мускул и кожата – е популарен козметички производ со години, кој сега може да се купи и во форма на протеински прашок без вкус кој може да се додава во смутија или кафе.

Некои истражувачи сугерираат дека консумирањето колаген може да ја подобри еластичноста на кожата, бидејќи природната негова продукција во телото се забавува со стареењето.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Двајца другари, едниот стар ловџија, другиот тазе, одат на лов. Влегуваат тие во шумата и стариот ловџија му вика на новајлијата:
- Седи сега ти во грмушкава и глас да не си...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1640.- Во Антверпен умре Петар Паул Рубенс,...
1672.- Во Москва е роден Петар Велики, цар на...
1778.- Во Париз умре Франсоа Волтер, француски...
1918.- Умре Георгиј Валентинович Плеханов, руски...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби