Dave’s Kitchen: Домашни банички со готови кори

Зошто да замесувате тесто и да поминете час-два во кујна за да го добиете вкусот на сочна домашна баничка кога може да го постигнете истиот резултат со готови кори?Потребни состојки:

  • 500 гр. кори за пита
  • 1 коцка квасец (40 гр.)
  • 12 лажици брашно
  • 300 мл. минерална вода
  • 150 мл. масло за готвење
  • 1 лажичка сол
  • Праз (претходно испржен со сол и масло за готвење)

Начин на подготовка:

Најпрво во еден сад промешајте ги заедно квасецот, брашното, минералната вода и маслото за готвење. Земете една кора и премачкајте ја со овој фил, нанесете праз и брзо свиткајте ја кората во ролат. Ролатот превиткајте го во баничка. Печете во загреана рерна на 190 степени околу 20-25 минути.

Добар апетит и забавно готвење!

За повеќе рецепти посетете ја официјалната ФБ страна на Давор, Dave’s Kitchen.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Некој програмер седи во кафич и се удвара на некоја девојка...
- Сакаш да те частам кафе ?
-Не фала !
- Сакаш да те частам сок?
-Не фала !
-Сакаш да те частам вотка ?
-Не...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по суви коловози. ВАЖНО: Ве информираме дека автопатот Миладиновци – Штип, секција Миладиновци – Кадрифаково и...
Верски календар
На денешен ден
1519.- Роден е францускиот крал Анри Втори, татко...
1563.- Со мировен договор во Амбоаза заврши...
1628.- Англичаните во Америка ја основаа...
1629.- Роден е рускиот цар Алексеј Михајлович...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби