Здрави семиња кои треба редовно да ни се дел од исхраната

Семињата се богати со здрави моно и поли-незаситени масти, влакна, протеин и витамини, а за да ги искористиме нивните здравствени придобивки не е потребно да внесеме преголема количина. Генерално, нутриционистите препорачуваат внес на 2 големи лажици семиња дневно, што во просек е околу 200 калории.

Еве кои сè семиња треба да се дел од секојдневната исхрана:

1) АфионОвие семиња се богати со Б витамини кои ја подобруваат функцијата на мозокот, а можат да се додадат на разни салати или мармалади. Доколку пак изедете преголема количина од овие семки, на тест за дрога може да се покажете позитивни за опиум.

2) Коноп

Семето коноп има 9 грама протеин во 3 големи лажици, а содржи и омега-3 масни киселини, цинк, магнезиум и витамин Е. Се додава во салати и супи или пак се блендира во разни смутија.

3) ЛенКако и семето од конопот и она од лен содржи омега-3 масни киселини, а богато е и со магнезиум, манган и тиамин. Ова семе се јаде мелено бидејќи лушпата му е прецврста и телото има потешкотии да ја свари, а веќе измелено се чува во фрижидер или замрзнувач.

4) Сусам

Сусамот е одличен извор на калциум и фосфор. Неговата помалку вообичаена црна варијанта е погорчлива, но содржи антоцијанини – моќни антиоксиданси кои влијаат на меморијата и срцевото здравје.

5) ТикваСемките од тиква се богати со цинк, кој игра голема улога за плодноста.

6) Чиа

Овие семиња се богати со протеин и омега-3 масни киселини, а познати се по нивната способност да апсорбираат масивна количина на течност и да се претворат во здрав, хидрирачки „пудинг“.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Трпе ќарил некоја плавуша.
И после добриот секс, на плавушата и текнало:
- А бе да не имаш сида?
- Не, а што ти текна?
- Не би сакала пак да добијам!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен. На...
Верски календар
На денешен ден
1881.- Во Локфилд, Шкотска е роден Александар...
1868.- Еквадор го погоди силен земјотрес при што...
1890.- Во њујоршкиот затвор „Обурн“, убиецот...
1900.- Во Битола, во т.н. „Поп-Ставрева афера“,...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби