Dave’s Kitchen: Колач со чоколадна глазура и малини

Овој рецепт освен што изгледа убаво, е и мошне вкусен. Лесно се приготвува и гарантирано ќе измами насмевка на лицата на вашите сакани.Потребни состојки:

*Филџанот е од 150мл.

 • 3 јајца
 • 2 филџани шеќер
 • 2 кесички ванилин шеќер
 • 2 филџани масло за јадење
 • 3 филџани млеко
 • кора од 1 лимон (или портокал)
 • 5 филџани брашно
 • 1 пакетче прашок за печиво
 • Прстофат сол

За глазурата:

 • 150 гр. квалитетна чоколада со минимум 70% какао делови
 • 4 лажици млеко
 • Малини за сервирање

Начин на подготовка:

Во сад скршете ги јајцата и матете ги заедно со шеќерот и ванилиниот шеќер додека смесата не го зголеми својот волумен тројно. Потоа матејќи додајте го маслото, млекото, брашното и прашокот за печиво. Добро промешајте ја смесата и додајте ја кората од лимон. Повторно промешајте. Префрлете ја смесата во калап за куглоф и печете во загреана рерна на 170 степени околу 40тина минути. Оставете комплетно да се излади.

На пареа растопете ги чоколадото и млекото заедно , а потоа полејте врз колачот. Декорирајте со малини и гранчиња нане.

Добар апетит и забавно готвење!

За повеќе рецепти посетете ја официјалната ФБ страна на Давор, Dave’s Kitchen.Прочитајте: затвори
 • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Влегува пијаница во кафана и порачува ракија. Шанкерот го гледа пијан и го откачува:
- Искачај надвор, не служиме пијаници.
Поминуваат 10 минути пијаницата се враќа и...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Виадукт Трејд исвестува дека на ден 19.08.2019 ќе се изведуваат градежни активности при поставување на индуктивни јамки на автопат, наплатна станица Тетово, патен правец Гостивар...
Верски календар
На денешен ден
1662.- Умре Блез Паскал, француски математичар,...
1850.- Во Париз умре Оноре де Балзак, француски...
1936.- Франкистите од Шпанија го застрелаа...
1973.- Полковникот Пападопулос, шеф на воената...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби