Колку е здраво да се јаде мед?

Пчелите го собираат нектарот од билките и создаваат  супер-слатка густа течност која ја нарекувме мед.

Медот се состои претежно од фруктоза и глукоза – едноставни шеќери кои телото лесно ги конвертира во енергија и вода.

Тој содржи и витамини, минерали, електролити, ензими, амино киселини и флавоноиди, што го прави многу покорисен за здравјето во споредба со традиционалните засладувачи како шеќерот.

Медот го подобрува микробниот баланс во цревата како и разните респираторни состојби, а има и антибактериски, антиоксидансни и анти-воспалителни карактеристики.

Сепак, важно е да се има во предвид целата нутриционистичка слика на медот – за многу од овие здравствени придобивки треба да се изедат големи количини на мед, што за жал значи и консумирање на премногу калории. Иако медот доаѓа од природен извор, тој во разните продукти се смета како додаден шеќер (како што е сирупот од пченка или оној од шеќерна трска)

Поради тоа, важно е медот да се консумира умерено.Медот има околу 300 варијации, во зависност од неговото потекло т.е видот на цвеќињата со кои се хранеле пчелите.

Кога станува збор за купување на мед, важно е секогаш да се чита нутриционистичката табела, бидејќи често пати (особено кога е увезен) тој може да е измешан со други засладувачи како што е пченкарниот сируп.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Трпе ќарил некоја плавуша.
И после добриот секс, на плавушата и текнало:
- А бе да не имаш сида?
- Не, а што ти текна?
- Не би сакала пак да добијам!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Скопје, 15 јули 2019 (МИА) – Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е...
Верски календар
На денешен ден
1556.- Во Рим свечено е осветено грандиозната...
1606.- Роден е Харменсон ван Рајн Рембрант,...
1904.- Во Бадевалер умре Антон Павлович Чехов,...
1944.- Во Штип бугарските фашисти ја убија Вера...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби