Која храна ја намалува појавата на бели влакна?

Стареењето, за жал е неизбежно, но белата коса не мора да биде, бидејќи постојат одредени видови на храна со карактеристики кои го забавуваат нејзиното обелување....

1) МандариниМандарините се богати со витамин Ц, кој игра клучна улога во развивањето на колаген – сврзното ткиво од кое се составени многу делови на телото, вклучувајќи ги и влакната.

2) Ферментирана храна

Пробиотиците не се добри само за дигестивниот систем, туку и за косата, бидејќи бактериите во стомакот благодарение на нив создаваат Б-витамин, биотин.

Недостатокот на биотин резултира со промена на бојата на косата и нејзината цврстина, правејќи ги влакната кршливи и разретчени.

3) ЛососЛососот е богат со витамин Д, кој е поврзан со пигментацијата на косата.

4) Јајца

Целото јајце изобилува со витаминот Б-12 (кој го нема во растенијата), а студија од 2016-та покажала дека оние чија коса рано побелела имаат низок статус на Б-12.

5) Темно чоколадоТемното чоколадо е добар извор на железо и бакар, двете хранливи состојки кои се одлични во превенцијата од стареење и белеење на косата. Ниското ниво на феритин (каде е складирано железото во крвта) е поврзано со предвремено белеење на косата, додека пак бакарот е делумно задолжен за продукција на меланин.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Гледаат зајак и зајачица магионичар во циркус како вади зајчиња од шапката. Прво едно, па друго, па трето..... Се врти зајакот кон зајачицата и вика:
- Не е лошо, ама мене повеќе...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози, а на повисоките места има остатоци од кашест снег. Врнежи од снег се бележат на Попова Шапка, Маврово, Струга и на...
Верски календар
На денешен ден
280.- Роден е римскиот цар Флавиј Валериј...
1617.- Меѓу Шведска и Русија е склучена спогодба...
1807.- Роден е американскиот писател Хенри...
1844.- Домениканска Република се одвои од Хаити,...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби