Дали сте опседнати со здравиот начин на исхрана?

Спортистите се познати по тоа што често се опседнуваат со вежбањето и здравите навики за исхрана, со надеж дека така ќе постигнат уште подобри перформанси. Иако подобрувањето на здравствените навики е одлична цел за секој човек, доколку со тоа се претера може да дојде до состојба наречена орторексија или опсесија со здравиот начин на исхрана.Навиките кои ги вклучува орторексијата вклучуваат:

  • Опсесивно фиксирање на трендовите за здрава исхрана и за очекувањата од следбениците на социјалните мрежи
  • Идолизирање на специфични видови храна како „чисти“
  • Чувствување на голем стрес и анксиозност во врска со изборот на храна
  • Избегнување на јадење на јавни места
  • Забрана на храна која се смета за нездрава
  • Постојана преокупација со мислење во врска со она што треба да се јаде
  • Цитирање на верувања поврзани со здравјето како причина да се избегнува одреден вид на храна

Бидејќи спортистите обично следат строг нутриционистички протокол за да ги подобрат перформансите и заздравувањето на телото, кај нив има големи шанси да се развие нарушување во исхраната како што е орторексијата. Сепак, оваа опсесија може да ги погоди и обичните луѓе кои посветуваат преголемо внимание на исхраната.

Она што започнува како едноставна желба за подобрување на физичкиот изглед и перформансите преку исхрана може многу лесно да се претвори во опсесивна и штетна навика. Премногу ограничениот извор на храна може да доведе до недостаток на витамини, минерали и енергија, што пак може да резултира со намалување на густината на коските, умор, бавно заздравување на телото, неможност да се постигнат оптимални перформанси во вежбањето, промени во телесната тежина, голем стрес, па дури и депресија.

Една студија открила дека спортистите кои имале вакво нарушување во исхраната имале 8 пати поголеми шанси за повреда, во споредба со нивните конкуренти кои имале нормални навики во исхраната.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Малиот Трпе добил слаба оцена по географија.Кога дознал
татко му решил да му помогне на синот.Го земале глобусот и ....
-Тате,каде се наоѓа Атлански Океан?
По кусо вртење на...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Скопје, 15 јули 2019 (МИА) – Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е...
Верски календар
На денешен ден
1723.- Роден е сер Џошуа Рејнолдс, англиски...
1872.- Роден е Раул Амундсен, норвешки поларен...
1885.- Воспоставена е британска колонијална...
1940.- Адолф Хитлер ја издаде директивата...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби