Dave’s Kitchen: Штрудла со ореви

Се прашувате што да подготвите благо оваа недела? Имаме одличен рецепт за Вас. Од една страна ќе вкусите супер вкусно ароматично тесто со путер, кое е богато и со незаменливиот вкус на ванила, а од друга страна филот е добитна комбинација од ореви и белки.

Потребни состојки:

За тестото:

 • 300 г. брашно
 • 100 мл. млеко
 • 1/4 коцка свеж квасец
 • 2 лажици шеќер
 • Прстофат сол
 • 2 жолчки
 • 100 гр. путер на собна температура
 • 2 кесички ванилин шеќер
 • Жолчка за премачкување помешана со 1 лажичка млеко

За филот:

 • 200 гр. мелени ореви
 • 2 белки
 • Екстракт од ванила
 • 3 лажици шеќер
 • 1 пакетче ванилин шеќер

Начин на подготовка:

Од состојките за тесто замесете убаво тврдо тесто. Оставете го да стаса околу 1 час. За филот, белките изматете ги со шеќерот и екстрактот од ванила. Во него додадете ги мелените ореви.

Размесете го тестото и расукајте го во правоаголна кора. Премачкајте го филот низ цела површина и свиткајте го тестото во ролат. Премачкајте со жолчка. Печете на 180 степени околу 20-25 минути. На крајот посипете шеќер во прав.

Добар апетит и забавно готвење! За повеќе рецепти посетете ја официјалната ФБ страна на Давор, Dave’s Kitchen.Прочитајте: затвори
 • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Малиот Трпе добил слаба оцена по географија.Кога дознал
татко му решил да му помогне на синот.Го земале глобусот и ....
-Тате,каде се наоѓа Атлански Океан?
По кусо вртење на...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Скопје, 15 јули 2019 (МИА) – Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е...
Верски календар
На денешен ден
1723.- Роден е сер Џошуа Рејнолдс, англиски...
1872.- Роден е Раул Амундсен, норвешки поларен...
1885.- Воспоставена е британска колонијална...
1940.- Адолф Хитлер ја издаде директивата...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби