5 причини поради кои треба да јадете ананас

Ананасот е тропско овошје кое расте на локации како Костарика, Бразил и Филипините и нуди значителни здравствени придобивки, без разлика дали се јаде како дел од овошна салата, како додаток на бургери, во смутија и сл.

1) Одличен е за здравјето на стомакотАнанасот може да ја намали подуеноста, а уникатен е по тоа што е единствен извор на бромелаин – дигестивен ензим кој помага во варење на храната која содржи протеин. Тој исто така содржи и влакна кои помагаат во дигестијата.

2) Хидрира

Ананасот е богат со вода – 85 до 89% од него е вода.

3) Помага за заспивањеЕдна шолја сечен ананас содржи 20 милиграма магнезиум, што е околу 6% од препорачаниот дневен внес. Магнезиумот помага во регулирање на крвниот притисок, функцијата на нервите и мускулите, како и за транспортот на калиумот во телото, а исто така помага за подобар сон.

4) Содржи калиум

Уште една хранлива состојка која ананасот ја содржи е калиумот – 180 милиграма во шолја, околу 7% од препорачаната дневна доза. Храната со калиум помага во намалување на крвниот притисок, а калиумот исто така е важен електролит кој асистира во функцијата на мускулите и бубрезите.

5) Одличен е за имунолошкиот систем

Ананасот е богат со Ц витамин – 79 милиграми во шолја, а една студија покажала дека децата кои редовно јаделе ананас помалку се разболувале од оние кои тоа не го правеле.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
На час по биологија. Ајде деца кој ќе ми каже некое убаво цвеќе.
- Љубичица!
- Браво, многу убаво.
- Нарцис, учителке..
- Браво, многу убаво.
Малиот Трпе.
- Оргазам...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Виадукт Трејд известува дека на ден 19.08.2019 ќе се започне со изведување на градежни активности за поставување на електрично осветлување на крстосница Катланово на магистрален...
Верски календар
На денешен ден
1846.- САД го анектираа Ново Мексико.
1862.- Во Сен Жермен-ан Леи е роден Клод Дебиси,...
1883.- Во Париз умре Иван Сергеевич Тургенев,...
1911.- Прочуеното дело на Леонардо да Винчи,...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби