6 причини зошто печурките треба да бидат задолжителен дел од вашата исхрана

Иако храната со бела боја обично не е богата со хранливи состојки, печурките се исклучок. Ттие содржат минерали како селен, калиум, бакар, железо и фосфор, кои ги нема многу често во растителната храна.

Во прилог следат шест причини зошто печурките треба да се задолжителен дел од вашата исхрана:

1) Помагаат во одржувањето на младостаПечурките користат исклучително висока концентрација на два антиоксиданси – ерготионеин и глутатион, кои кога се присутни заедно го штитат телото од физиолошкиот стрес кој предизвикува видливи знаци на стареење (како што се брчките)

2) Го штитат мозокот како што старееме

Овие два антиоксиданси помагаат и во превенција од Паркинсонова и Алцхајмерова болест, а за да се заштитат нутритиентите се препорачува тие да се готват со печење или на скара.

3) Можат да ја подобрат меморијата

Истражувачи од националниот универзитет на Сингапур откриле дека печурките го намалуваат ризикот од губење на меморијата.

4) Помагаат за одржување на здравјето на срцето

Глутаматот и рибонуклеотидите на печурките им даваат вкус сличен на солта, но без да влијаат на крвниот притисок или да го зголемуваат ризикот од срцеви заболувања – цела шолја печурки има само 5mg. натриум.

5) Помагаат во зајакнувањето на коскитеПечурките на чие пакување пишува UVB се експонирани на сончева светлина во периодот кога растеле (во споредба со печурки растени во темнина), со што го имаат конвертирано соединението наречено ергостерол директно во витамин Д. Тоа значи дека 85 грама UVB печурки ја содржат препорачаната дневна доза од овој витамин.

6) Помагаат да имате повеќе енергија

Печурките се богати со Б витамините рибофлавин (Б12), фолати (Б9), тиамин (Б1), пантотенска киселина (Б5) и ниацин (Б3), кои на телото му помагаат да ја искористи енергијата од храната и да создава крвени крвни клетки кои го пренесуваат кислородот низ телото.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Весела математика:
Паметен маж+Глупава жена
=романса
Паметен маж+Паметна жена
=афера
Глупав маж+Глупава жена
=дете
Глупав маж+Паметна жена
=шопинг
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1215.- Англискиот крал Џон ја потпиша Големата...
1752.- Бенџамин Франклин, американски физичар и...
1843.- Во Берген е роден Едвард Григ, норвешки...
1873.- Германскиот археолог-аматер Харнјих...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби