Поздрави алтернативи за спортски пијалаци

Клучните компоненти во спортските пијалаци се вода, јаглехидрати и електролити. Без разлика што ви кажуваат рекламите, најверојатно немате потреба од пиење на овие пијалаци за време на секој тренинг, бидејќи нивните состојки ги има и на други места – без дополнителни калории и шеќер.

1) Чоколадно млеко по вежбањето

Чоколадното млеко е одлична алтернатива на спортските пијалаци поради 3 на 1 соодносот помеѓу јаглехидрати и протеин. Тоа содржи и клучни електролити како калциум, калиум, натриум и магнезиум, а пиење на безмасно млеко по вежбањето ги надокнадува изгубените електролити и го рехидрира телото подобро отколку спортските пијалаци или водата.

2) Сокот од портокал изобилува со електролити и антиоксидансиНутриционистите препорачуваат пиење на сок од портокал зајакнат со калциум и витамин Д. Сокот од портокал не само што има електролити како спортските пијалаци, туку и антиоксиданси како хесперидинот кој помага за одржување на здрав крвен притисок.

3) Кокосовата вода ги има клучните состојки од спортските пијалациСите три клучни компоненти на спортските пијалаци ги има во кокосовата вода, која хидрира подеднакво како нив, а предизвикува помалку стомачни тегоби.

Доколку се вежба на високи температури подолг временски период, се препорачува додавање малку сол во кокосовата вода за да се надополни онаа изгубена преку потењето.

4) Можете сами да направите спортски пијалак без вештачки состојкиСамите можете да направите спортски пијалак со мешање на кокосова вода, мед, морска сол, цеден лимон или 100% сок од портокал.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Весела математика:
Паметен маж+Глупава жена
=романса
Паметен маж+Паметна жена
=афера
Глупав маж+Глупава жена
=дете
Глупав маж+Паметна жена
=шопинг
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1215.- Англискиот крал Џон ја потпиша Големата...
1752.- Бенџамин Франклин, американски физичар и...
1843.- Во Берген е роден Едвард Григ, норвешки...
1873.- Германскиот археолог-аматер Харнјих...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби